Uproszczone mierniki pola elektromagnetycznego - problemy - Testery, Zasilacze, Przyrządy pomiarowe, Zestawy edukacyjne

HIK-CONSULTING logo
TESTERY TECHNIKA POMIAROWA ZESTAWY EDUKACYJNE EMC SYMULATORY KOMORY TESTOWE
Przejdź do treści

Uproszczone mierniki pola elektromagnetycznego - problemy

MIERNIKI > Mierniki Pola Pola EM > WIEDZA

Na co zwrócić uwagę przy posługiwaniu się prostymi miernikami pola elektromagnetycznego, pomiary sieci 5G


Nowe normy dopuszcalnego poziomu natężenia pola od 1.01.2020 znacząco podnoszą wartości natężenia pola np. do 61V/m, oraz gęstości mocy do 10W/m2. Oznacza to, że popularne i niedrogie miernki o zakresie maksymalnym np. do 11V/m nie będą mogły mierzyć pola w granicach obowiązujących norm (pomijamy też całkowicie sposób wykonywania pomiarów - m.in. całkowanie wartości mierzonej w określonym normami czasie...)  


1. Przesterowanie miernika natężenia pola EM - całkowicie błędny wynik pomiaru
Wszystkie tanie produkty posiadają wspólną cechę - ograniczony zakres pomiarowy, co oznacza, że miernik pokaże wartość "nasycenia" gdy Użytkownik będzie w polu bezpiecznym i w polu niebezpiecznym. Aktualnie dopuszczalne wartości natężenia pola to np. 61V/m. Pomiar natężenia pola prostym miernikiem (wskaźnikiem) dla którego producent podaje maksymalną wartość mierzoną np. 20V/m nie ma uzasadnienia.

Przykład:
Odczyt na tanim mierniku:  20V/m, (bezpieczna)
Wartość rzeczywista: 100V/m  (NIEBEZPIECZNA)

Przebywając w polu określonym przez tani miernik jako bezpieczne, możemy znajdować się w polu o wysokim natężeniu - niebezpiecznym !

Poniżej przykładowa charakterystyka taniego miernika - wykazująca ograniczenie maksymalnej wskazywanej wartości w stosunku do rzeczywistej, wielokrotnie większej wartości.


Dodatkowo do najważniejszego problemu przedstawionego na wykresie (obok), w tanich miernikach pola występuje wiele innych problemów, które w praktyce nie pozwalają na ocenę czy pole od np. bliskiej stacji bazowej (w której moc mogła zostać podniesiona w niedługim czasie po instalacji) nie przekracza norm zdrowotnych.

Tanie mierniki mają swoje miejsce na rynku wskaźników pola jednak do oceny bezpieczeństwa się nie nadają.

Charakterystyki Czerwona, Niebieska - wykazują silny efekt nasycenia przy pomiarze pola EM, wskazania są drastycznie zaniżone !

Charakterystyki Żółta, Zielona - poprawny wzrost wskazań przy wzroście natężenia pola EM




2. Nieprawidłowe - znacznie zawyżone pomiary wartości natężenia pola elektromagnetycznego dla sygnałów impulsowych
Znacząca ilość współczesnych urządzeń telekomunikacyjnych, telefonów, sieci WiFi, słuchawek itp wykorzystuje emisje impulsowe. Emisje impulsowe charakteryzują się krótkim czasem trwania impulsu nadawanego i długim czasem przerwy. Prosty (tani) miernik będzie pokazywał wysoką wartość natężenia pola nawet w pobliżu słuchawki Bluetooth - tak jakby przekraczane były wszelkie normy zdrowotne, podobnie w pobliżu routera WiFi.
W rzeczywistości sygnały impulsowe są nadawane w krótkich impulsach, pomiędzy którymi występują znacznie dłuższe przerwy, a co za tym idzie średnie wartości pola elektromagnetycznego są znacznie niższe niż wartości pokazywane przez "prymitywne" mierniki natężenia pola, które mierzą tylko wartości szczytowe.

Profesjonalne mierniki muszą być w stanie rejestrować zarówno wartości szczytowe jak i wartości średnie - i dopiero na tej podstawie określać czy mnierzone pole jest bezpieczne. Metody pomiarów natężenia pola są szczegółowo opisane w zaleceniach, ich prawidłowa implementacja wymaga zastosowania rozbudowanych układów popmiarowych, które są najczęściej pomijane w tanich i prostych wskaźnikach natężeniach pola. Posługiwane się takimi miernikami często prowadzi do sensacyjnych "wyników" pomiarów, wskazujących na wielokrotne przekroczenie poziomów dopuszczalnych, podczas gdy pomiar wykonany miernikiem profesjonalnym (niestety także droższym) wskaże całkowicie inne wartości w danym miejscu.






Wróć do spisu treści